HOBİBAHCESİ.ORG
Bahçe,Botanik,Bodur Ağaçlar, Köy Fırını ile
Bahce Kulubesi yapımı, Denizcilik, Tekne Yapımı konularında bilgiler
 
 
Bir Düşüncenin ve bu düşünceden gelen  maketin yapımı ve  aslına doğru izlenen yol.

D-5 Son Hali

Denizciliğe gönül veren herkesin kendi teknesini yapmak gibi bir arzusu vardır.

Ben de kendi teknesini yapmak isteyen amatör bir denizciyim.. 2006 yılı  Haziran ayında küçük bir tekne yapımına uygun bir yer ve zamanım  olduğu bir dönemdi.  Böyle bir fırsatı değerlendirmeye ve küçük bir tekne yapmaya karar verdim.

İlk İş tekne planları arasında detaylı bir araştırma yapmaya  başladım. Bulabildiğim detaylı tekne planlarından en uygun olanının  D-5 olduğuna karar verdim.

D-5 detay planlarını  kağıt üzerine geçirip, plan  detayları üzerinde de bu işi nasıl yapabileceğim konusunda  düşünmeye başladım. Plan;  teknenin  tamamının kontra-plak tabakalarından yekpare olarak kesilip, kesilen parçaların birleşim yerlerinin dik-yapıştır yöntemi ile yapılması esasına göre çizilmişti.

Bu yöntemi pek sevmediğim için üzerinde durmadım.

Benim için önemli olan teknenin krozu ve genel form özellikleriydi.

Plandaki  ölçülerini kullanarak ama eski yöntemler ile tekneyi yapabileceğimi düşündüm ve inşa planımı buna göre yaptım. Ve   başladım  baş ve kıç ayna tahtalarını kesmeye...

Aynaların  plan ölçülerinde kontra plak levhalardan  kesiminden sonra aynaların  arkasına  gövde kaplamalarının çakılacağı tahtaları ayna dış kenarından 1 cm içeriye gelecek şekilde;

2.5 cm x 3.5 cm ebatlarındaki  tahtaları marin tutkal ve galvanizli çiviler kullanarak çaktım.

 

İkinci iş  postaların  yapılmasına geldiğinde kapı önünde bulunan fayanslar üzerinde kurşun kalem ile gönyeli çizgiler çizerek  tezgah ve mastar olarak kullandım.

2.5 x 3 cm ebatlarındaki çıtalardan ancak ek yerlerini sağlamlaştırmak amacıyla köşe  paraçolleri  ile destekleyerek marin tutkal  ve galvanizli çivi kullanarak  sırayla yaptım.

Tekneyi omurga ve postalar kullanarak  yapmak istediğim için tek tek çaktığım postaların altına omurga genişliğinden birkaç mm küçük   bir kanal açtım.

Bu işe epey dikkat gösterdim.

Bütün posta ve aynalar bittiğinde teknenin parçalı iskeleti ortaya çıkmıştı.

Postaların bitmesinden sonra postaları 1.kat omurga üzerine plandaki ölçülerine sadık kalarak yerleştirmeye başladım. Omurgayı oluşturacak tahtaları 1 cm x 5 cm ebatlarında ve  Lareks denilen  bir çeşit çıralı bir çamdan yaptım. Tekne  planındaki eğimlerine sadık kalarak 3 kat üst üste olarak lamine ettim..

Resimde omurga üstüne monte edilmiş postaları görüyorsunuz.

Baş ayna, Posta ve omurga üstten görünüm.

Postaların yerleşmesinden sonra tekne yan taraflarını çakmaya başladım. Bu işlem sırasında postaya bağlantı noktası ile kaplama tahtaları arasına (armuz) marin tutkal kullanmaya ve mümkün olduğunca armuz aralığı bırakmadan çakmaya özen gösterdim.

Yan tarafların  (Borda) kaplaması bittikten sonra Alt kaplamaya ( Karina) geçtim.

Karina kaplamasına omurga tarafından başlayarak yan tarafına (borda) doğru kaplama tahtalarını çaktım yine armuz aralarını en azda tutmaya özen gösterdim.

Kaplama tahtalarının çakma işi bittikten sonra tekne kendini göstermiş oldu. Oturak yerleri çakılmadığı halde minik ve sevimli bir tekne olduğu ortaya çıktı. Bu noktaya gelmek insana yaptığı işin sonucunu gördüğünden gurur veriyor. Tabi kendi yaptığını beyenmeyen sanatkar zaten onu atarmış.

Kaplama işleri bittikten sonra tekne üzerinde detaylı bir inceleme yaptığımda  1. posta ile 2. posta arası, 3. posta ile 4. posta arasının esnediğini fark ettim.  Bu bölgelerin tam ortasına  bir öksüz posta  çakmaya karar verdim ve iki  posta arasının ortasına öksüz posta çaktım. Salma kasasının geleceği yeri hesaba katarak posta yerini belirledim. Böylece daha sağlam bir yapı elde ettiğimi düşünüyorum.

Teknenin kaplama tahtalarının bitmesinden sonra  iç detaylarının yapımına başladım. Öncelikle yapılması gereken salma kanalı ve salma kasasının montajı için planda gösterilen ölçüye göre omurgadaki yerini belirleyerek, 2.5 cm genişliğinde salma kanalını açtım.

Salma kanalını açma işi bittikten sonra plandaki ölçülere göre iki adet 10 mm marin kontradan salma kasası yan tahtalarını kestim.

Bu tahtaların arasının açılması ve salma  tahtasının içinden geçebileceği aralık için uygun kalınlıktaki tahtaları resimdeki gibi monte ettim.

Salma kasasını sağlamlaştırmak için tabana gelen kısmında eğimine uygun olacak şekilde 5x5 cm tahtayı kasa alt sağ ve sol tarafına  Epoksi ve mikro fiber karışımından yaptığım yapıştırıcı ve paslanmaz vidalar  ile monte ettim. Kasanın tabandan yukarıya doğru postaya gelen kısmını bir dikme ile sabitledim. İş bittkten sonra salma kasasından bütün tekneyi sallayabiliyordum. O kadar sağlam olmuştu. Su yapma ihtimali de kalmamıştı. Tüm ek yerlerini de Epoksi macun ile kapattım.

Salma kasasından sonra küpeşteleri kuvvetlendirmeye karar verdim.

Kaplama tahtalarından bir dış tarafa bir de iç tarafa Epoksi ile  yapıştırdım.

Yelken Direği ve Sabitlenmesi: Salma kasasının yapımından sonra  yelken direğinin yeri ve  direk yuvasının yapımına sıra geldi.  Bu iş için 1 numaralı posta önünde bir yatak ve bu yatağın üzerine destek tahtaları yapmaya karar verdim. Bunun için önce omurga ve yan taraflarını kaplayacak kadar 10 x 5 cm kalınlığında bir  tahtayı yan tarafları karina eğimine göre yontarak yerine alıştırdım.

Salmada olduğu gibi epoksi ve mikro fiber karışımı ile hazırladığım yapıştırıcı ile yerine monte ettim. Epoksinin kurumasından sonra posta kemeresini desteklemek ve terazisine getirmek için tahta ilave ettim. Bu tahtayı da baş ayna kemeresi ve iki meşe tahta ile direk genişliğinde aralık bırakarak bağladım.

Yelken Direği, Yatağı ve Direk Yuvası

Yelken direğinin sabit durabilmesi için yatağın üzerine 10 mm çapında bir delik açtım. Direk altına da 10 mm kavelaya çaktım. Direk yuvaya girdiği zaman kavelaya da yataktaki yerine giriyor ve sabit olarak duruyordu.

Bir de baş üstü kaplaması olan  kontra plak üzerinde koruma çerçevesi çaktım. Altta

 

Kuyruk omurga salması:

D-5 Planında kuyruk salması için 2 cm kalınlık ve  7 cm derinliği olan kuyruk salması planlanmış.

Benim yaptığım tekne omurgalı olarak yapıldığına göre kuyruk salması, omurganın devamı şeklinde olmalıydı.

Bunun için son kat omurga parçasının arasına teknenin eğimini de hesaba katarak tek parça üçgen bir parça keserek tutkal, çivi ve vida  kullanarak omurgaya monte ettim.

 

Dümen palası montaj tahtası:

Ayna kıç olan tekneye  dümen palası bağlayabilmek için iğnecik takımını çakmak gerekmektedir. Bu nedenle  aynanın ortasına 10 cm genişliğinde ve 2.2 cm kalınlığında masif tahtayı sabitledim.

 

İğnecik  yatağının  montajından sonra  dümen palasına iğnecik takımını monte ettim.

Ayna üzerinde de ayarlayarak tüm takımı monte ettim.  Uygun şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol ettim. Çok iyi çalışıyordu.

Dümen Palası ve Salma Tahtası :

Dümen palası ve  salma tahtası planlarda tek parça kontra plaktan yapılması düşünülmüş.

Ancak benim elimde yeter miktarda uygun kalınlıkta  kontra bulunmadığı için iki adet 15 cm genişlik ve 2.5 cm kalınlığında gürgen tahtaları  uzun kenarlar yan yana gelecek şekilde aralarına kavelaya  ve marin tutkal kullanarak sıkıştırdım.

Salma tahtasının üst kısmına 2.5x2.5 cm tahta parçalar çaktım. Dümen palasının ağacının dönmesini ve bozulmasını önlemek için alt ucuna tek parça 2.5 x 2.5 cm ebadında meşe tahtayı epoksi ile yapıştırıp çaktım.

 

 

 

Macun ve Boya İşleri  

 

Teknenin kaplama işleri bittikten sonra ilk iş pinoteks ile tüm gövdeyi boyadım daha sonra gövde üzerinde tesfiye çalışmalarına  başladım. Kaplama tahtalarının yer yer yüksek ve  alçak  olan yerlerini avuç taşlama makinesı ile düzeltmeye çalıştım. Teknenin tefsiyeden sonraki görünümü  yanda...

Tesfiye işleminden sonra tüm tekneyi zımparaladım. Zımparadan sonra bir kat astar boya sürdüm. Onun üstüne meges armuz dolgu macunu ile armuzlarını doldurdum ve ince bir macun yaptım. Macunun kurumasından sonra bir kat daha meges ile macun yaptım.

 

Dış macun işi bittikten sonra iç tarafta risk oluşturabilecek köşe bölümlerini  epoksi macun ile doldurdum. Kurumasından sonra dışında yaptığım işleri aynı şekilde içine de uyguladım.  Megesten sonra tüm iç yüzeyine bir kat   ahşap  macun  yaptım.

Arka aynanın omurgaya bağlanması ve sağlamlığı için paraçol çaktım.

 

Teknenin iç  tarafındaki meges macun işleri bittikten sonra bir kat astar boya birinci kat ve ikinci kat boyayı özellikle öğlen saatinde   ve sıcak bir günde boyamaya özen gösterdim.

Bu şekilde boya yapmak zor olsa da bu zorluğa değdi diyebileceğiniz, parlak bir boya elde edersiniz.

 

Tekne iç tarafının  boya işleri bittikten sonra oturak kaplamalarının yapımına başladım. Bu iş için 4 mm marin kontra kullandım. Marin kontrayı oturak, baş ve kıç altı kaplamaları için yerine göre dekupaj testeresi ile keserek yerleştirdim. Oturak yerlerinde sağlamlık oluşturması için posta tahtaları arasına 2.5 x 2.5 cm ebatlarında kemere çaktım.  Kaplamaları çakmadan önce baş altı, kıç altı ve oturak altlarına sıkı sıkıya strafor yerleştirdim. Bundan sonra 4 mm kontraplak  çaktım.

 

Çakma işleri bittikten sonra tüm oturakların etrafını 0.7 x 2 cm ebadında çıta ile çerçeve ve kaplamaları üç kat vernik ile  vernikledim. Son görüntüsü yandaki gibi oldu.

 

İç boya vernik işleri bitmiş

İç tarafın boya ve kaplama işleri bittikten sonra dış tarafın çizgi ve boyasına başladım. Meges ile macunladığım tüm yüzeyleri zımparaladım ve ahşap macunu ile düzgün bir satıh elde etmeye çalıştım. Ancak kaplama tahtalarını çakma işlerinde acemiliğim burada kendini gösterdi. Yani düzgün bir yüzey elde edemedim.  Bunun için macun işçiliğinde epeyce zorlandım. Düzgün olması için yaptığım tüm çabalar etkili olmadı desem yeridir. Ancak görüntü dışında bir zararı olmadı.

 

Balkon Tersanesi


Karina tesfiyesiİç kaplama çalışmasında


İğnecik yatağıMacun yapımı


İlk kat boyadan sonraVe D-5 suyla buluştu

 

 

Yelken Yapımı  ve Yelken Denemeleri

 

Mini yelkenli D-5'in inşaat ve boya işlerinden sonra sıra yelken yapımına sıra geldi. Bu amaçla  BOAT SHOW  fuarlarından birine gittim. D-5'e en çok benzeyen yelkenli tekne olan Optimist için eğitim yelkeninin fiyatını sordum. Burada yazmak istemiyorum ama Euro  cinsinden bir rakam söylediler.   Yaklaşık 3 m2 yelken için istenen ücret çok pahalı geldiği için kendimce bir yol bulmam gerektiğine karar verdim.

Öncelikle yelken direğine karar vermek gerekiyordu, bu amaçla 5 x 5 cm ebatlarındaki bir ağacı  yelken direği amacıyla aldım. Planya ve zımpara makinesı kullanarak   tesfiye ettim. Direğe uygun  olarak  direk kanalı ve yuvası yaptım.


İlk montaj ve denemeyi balkona sığmadığı için bahçede yaptık. Çok güzel rüzgar tutuyordu.

D-5 Planlarında, yelkenin   ölçüleri  detayları ile  verilmiş olduğunu  gördüğüm için  yelkeni kendim yapmaya karar verdim. Bu amaçla İMÇ bloklarına giderek dakron kumaş sormaya başladım. Bulduğum Dakron kumaşların çok ince olduğunu, ıslanması halinde nasıl bir sonuç çıkacağını kestiremediğim için yelken yapmaya uygun olmadığını düşündüm.

Ben de çok kalın olmayan pvc brandadan yelken yapmaya karar verdim. Bulduğum bir dükkanda yanımda getirdiğim ölçüleri branda üzerine çizdim ve kestim.   Branda dikim makinesinde kenarlarında fitil ilavesi ile çift dikiş olarak diktik. Köşe paraçöllerini daha kalın bir brandadan keserek diktik.

Son olarak delik zımbaları eşit aralıklar ile  çaktıktan sonra yelken hazırdı.

 

Makara Sistemi:

Yelkenin montajında  makara arabası için kalın bir ipi arka aynaya çaktığım, paraçollere açtığım deliklerden geçirerek bir tarafına düğüm diğer tarafına cem klit kullanarak sabitledim.

Makara arabasında hareket edecek makaraları sırt sırta gelmesi için fırdöndü ile bağladım.  Yelken köşesine giden İskotayı tekne omurgasına çaktığım bir halka ile aşağıdan yelkenciye gelmesini sağladım.

İlk deneme için  D.5’i törenle(!) suya indirdik ve önce kürek ile denize açıldım.  Sonra da yelken ile ilk denemeyi yaptım.

İlk denemenin verdiği tedirginlik ile fazla  açılamadım. Ancak rüzgarın yelkeni şişirdiği sırada  teknenin rüzgar altına yatmaması bana epeyce güven verdi. Çok güçlü rüzgarda bile bayılmadı ve ileri doğru hamle yaptı. Küçüklüğünden beklenmeyecek çeviklikte olduğunu çekinmeden yazabilirim.. Diyebilirim.

 

 VE... MUTLU SON …

 

Değerli Deniz Sever Dostlarım.

Her konudaki sorularınız için bana yazabilirsiniz. Yardımcı olmaktan  mutlu olacağımdan emin olabilirsiniz.
 

 

naciyilmaz@mynet.com    

 
 
 
Altyapı ONTEK