HOBİBAHCESİ.ORG
Bahçe,Botanik,Bodur Ağaçlar, Köy Fırını ile
Bahce Kulubesi yapımı, Denizcilik, Tekne Yapımı konularında bilgiler
   Ana Sayfa      TAVUK KÜMESİ YAPIYORUZ

TAVUK KÜMESİ YAPIYORUZ / D.İ.Y CHİCKEN COOP / CHİCKEN COOP PLAN 
 
Evinizin, yazlığınızın ve köyde ki evinizin önünde bir bahçeniz var ve burda tavuk yetiştirmek yumurtalarını sıcak sıcak almak isterseniz. Bunun için öncelikle Tavuklara uygun bir kümes yapmanız gerek, nasıl yaparım diye düşünüyorsanız bu yazı ve fotoğraflar tam da sizin aradığınız bilgi, belge ve planları içeriyor olacaktır. Çünkü ben kümesin yapımı esnasında hangi konuları kolayca geçtim hangi konularda zorlandım, bunları tek tek yazacağım ve resimler ilede destekleyerek anlatacağım. size düşen yazıları okumak ve tecrübelerimden yararlanmak olacaktır. Bu durumda bende gurur duyacağımı belirtmek isterim. 
Yazıların arasında göreceğiniz planlar da ülkemizde bulunan malzemelerin en ekonomik şekilde sonuca ulaşmanızı sağlayacak ürünler seçilerek çizilmiş örneklerine uygulanmıştır. Örneğin OSB plaka ölçüleri 122x244 olduğu düşünülerek minimum fire ile kullanılması amaçlanmıştır. umarım ki yazılarımdan faydalanır ve kendi kümesi yapabilirsiniz.
 
-ÖNCE PLANLAMA YAPALIM.
1) Malzeme temini ( sizlere belirteceğim malzemeleri işe başlamadan temin edip bir kenara istiflemeniz işinizi %25 hızlandıracaktır.) 
2) Göreceğiniz planları mutlaka kağıt üzerine alıp bir yere asmanız inşaat sırasında çok işinize yarayacaktır. 
3) Kümesin 7 ana parçası, bölümü  bulunmaktadır.
    a) Taban
    b) Ön Pano 
    c) Arka Pano
   d) Sağ çıkış panosu
   e) Folluk Panosu
   f) Çatı panosu 
 
   MALZEMELER       :
 
1) 25 ADET 5X5X300 CM ÇITA 
2) 10 ADET 2,5X10X300CM TAHTA
3) 1 ADET  8X8X300 KALAS 
4)  4 ADET  122X244  9 MM OSB PLAKA 
5) 2 ADET   100X200  ( ONDÜLİNE OLUKLU LEVHA ( SHİNGLE,SAÇ VB) 
6) 20 METRE  2,5X150X20  KÜMES TELİ
7) 50 ADET 3,5X80 MM  SUNTA VİDASI 
8) 50 ADET 3,5X100 MM  SUNTA VİDASI 
9) 3, 5, 10 LUK ÇİVİ 
10) 8 ADET  STRAFOR ( iSTEĞE BAĞLI) 
11) 10 GÜNLÜK İŞ GÜCÜ ( ISLIK ÇALARAK ) 
 
 
KÜMES YAPIMINA BAŞLIYORUZ. 
Öncelikle taban tablasının yapımına başlıyoruz aşağıda gördüğünüz plana göre 8x8x300 cm kalasımızı 75 cm parçalara kesiyoruz. bu kesimleri yapmadan önce kalasın toplam uzunluğunu dikkatlice ölçmeli ve baş ve son kısımını gönyele meliyiz.
Gönyelemek : bir gönye, (L cetvel) ile cetvelin kısa kenarını tahta kenarına koyduğumuzda tahtanın ucu sağa veya sola eğimli  değilse tahta gönyelidir, eğer cetvele paralel değilse o zaman cetvel cizgisine paralel olacak şekilde fazla kısmını kesme işlemine gönyelemek diyoruz. Bu işlemi her tahta kesiminden önce mutlaka yapmalıyız. 
 
Bu işlemden sonra kalasımızı 4 eşit parçaya bölüyoruz. neden böyle dediğimi açıklayayım 3 metre diye aldığımız kalaslar ve tahtalar bazen 305, bazen 298 cm çıkabiliyor. böyle olunca 75 cm olması gereken dikme leriniz farklı boylarda olması mümkündür. 75 cm dikmelere 2,5x10x300 cm lik tahtalar ile şekilde görüldüğü gibi bağlantılar yapmaya başlayacağız taban ölçülerine dikkat önce 2 adet pano oluşturacağız sonra bunları birbirine bağlayacağız sonuçta masaya benzer bir kutu oluşacak. dikkat edilmesi gereken 2,5 cm kalınlığında olması gereken tahtalar farklı ölçülerde olabileceğinden tahtalarınızı kesmeden önce planda ki gibi ölçü kontrolünü tekrar tekrar yapmanızdır.  Aksi halde işiniz bittiğinde ölçüleriniz 122x122 olmayabilir.  Bu durumda tabanımızı ölçüye getirmek bayağı zor ve masraflı olacağını hatırlatmak isterim.  
 
 

 
 
 
ÖN PANO            :

Bu pano kümesinize açılan büyük kapağı ile içinde yapmanız gereken temizlik, bakım, yemeleme, suluk değişimi gibi işlerin kolaylıkla yapılmasını sağlayan cephesi olduğu için ben bu panoya ön pano diyorum. 
 
ön pano diğer panoların aksine epeyce parçası bulunduğundan biraz zor bir pano olduğunu belirtmeliyim. bu nedenle isterseniz sona bırakmayı ve diğer panoların yapımına alıştığınızda geçebilirsiniz. bu hatırlatmadan sonra öncelikle panomuzu tanıyalım parçalara bakalım. 
 
bu panoda 5x5 dediğimiiz yani kalınlığı 5 cm eni 5 cm olan çıtaya 5x5 denilmektedir. Ancak piyasada tam tamına 5x5 bulmak mümkün olmayacaktır. Genellikle benim rastladığım 5x5 ler  38 mm, 39 mm x 39 mm 42 mm gibi ölçülerde karşımıza çıkmaktadır. Bunun sebebini şöyle açıklayacağım. Hızarlar da kesime alınan kütükler kesilirken testere bıçağının kalınlığı kadar her kesimde talaşa çıkan bir FİRE yaşanması nedeni ile kayıp olan kısımın bedelinin yine bizden alındığıdır.2,5x10, 5x5 ve 5x10 şeklinde adlandırılan hazır tahtalarda bunu mutlaka dikkate almalısınız. aksi halde tüm ölçüleriniz şaşacaktır. 
 
Bu panoda en altta kümes içinde ki talaş ve pislikleri dışarı almak için açık bırakılmış bir açıklık mevcuttur. İsterseniz bunu tamamen kapalı yapabilir. İsterseniz daha küçük bir açıklık bırakabilir sinz. Benim önerim daha küçük yapmanız. yani boyunu 104 yerine 60 cm de tutmak daha işlevsel olacağı düşüncesindeyim. 
 


 

PANO 2 : ARKA  TARAF KAPALI PANO 

Görüldüğü gibi ön panoya oranla son derece basit bir yapıya sahip olan bu panoda ölçüler küçülmüştür. Nedenine gelirsek kümesin arakası ve kapalı kısmının daha alçak olmasından kaynaklanıyor. Çatı eğimini sağlam için de arka pano düşük boyda tutulmuştur. Burda bir Dip Not: Kümesinizin yerleşim planını yaparken Hakim rüzgar yönü ve güneşin doğumu ve batım yönlerine de dikkat etmelisiniz. Açıklayacak olursak. Çatı eğiminin kısa yönü bulunuğunuz noktada yıl boyunca çoğunlukla esen rüzgar yönüne bakaçak şekilde konumlandır malısınız ki. Yağmur, kar gibi serpintiler kümesin arka tarafına gelerek kümesin ıslanmasına engel olsun. 
 

Gördüğünüz gibi panonun bitmiş halinde planda çizmediğim  köşe Paraçöl leri eklemek durumunda kaldım. Paraçol: köşeler de dikmelerin 90'C acıyla durmasını ve eğilme ve bükülme yükleri halinde destek sağlamak amacıyla kullanılan her iki tarafı 45'C Açıyla kesilmiş tahtalardır. her iki 45'C   nin toplamı olan 90'C ile köşenin gönyesinde olduğunu da anlamanıza yarayan çok önemli bir parçadır. Resimde 4. köşe boş gözüküyor ama mutlaka onada bir paraçol çaktım. Sizde çakınız. 

BİRLİKTE YAPTIĞIMIZ ÜÇ ÜNİTENİN BİRLEŞİMİ İLE ELDE ETTİĞİMİZ SONUÇ.

 
FOLLUK PANOSU SAĞ  PANO  


 
 
 

TAVUK ÇIKIŞ KAPISI VE SOL PANO 

 
 

 

Altyapı ONTEK