HOBİBAHCESİ.ORG
Bahçe,Botanik,Bodur Ağaçlar, Köy Fırını ile
Bahce Kulubesi yapımı, Denizcilik, Tekne Yapımı konularında bilgiler
 

AHŞAP SANDALDAN YELKENLİ SANDALA GEÇİŞ

Uygulama ve sorunları

       Her yıl  ilkbahar  güneşinin  parlamaya ve havanın  ısınmaya  başladığında , her deniz sever gibi benimde yüreğimde yeni duygular, kıpırtılar ve keyifli bir telaş başlar.  küçük ahşap sandalımın denize inmeden önce  yapılması gerekli tamirleri ,macun ve boya gibi eksiklerini tamamlamak için gerekenleri   düşünmek ve sonra bir plan dahilinde bu işlemleri yapmak.   Hareketsiz geçen kış sezonundan  sonra bayağı keyif veriyordu, ancak  kimi zaman gezdiğim kimi zaman da  balık tutuğum, ahşap sandalımın  artık  bu işlerine  yetişemediğim için ve fiberglas teknelerin  daha pratik ve hafif olması nedeni ile  geçen yaz ahşap sandalımı  satmaya ve fiber bir tekne almaya karar verdim.

         Sandalımı boyayıp yüzdürdükten sonra balıkçı limanına bağlayıp, üzerine

(  SATILIK  ) yazdım ve alıcı  telefonlarını beklemeye başladım. Günler geçiyor arayanlar oluyor ancak  bence ciddi alıcı çıkmıyordu. Arayan birkaç kişi o kadar komik fiyatlar veriyordu ki.  Fiyat teklifleri, sandalın motorunun, şaftının, uskurunun ve ahşap işçiliğinin  beşte biri bile etmiyordu. Bu komik fiyata ve hatta yok pahasına   teknemi vermek hiç işime gelmediği için satmadım.  Bende birçok anısı bulunan sandalımdan kıymetini bilmeyen çocuğuna yazlık  eğlencesi olsun amacıyla 3-5 kuruşa alınmış bir oyuncak olacağı düşüncesi ile   bu küçük  rakamlara  sandalımdan ayrılamadım desem daha doğru olur.

 

           Böylece  sandalımı satmaktan vazgeçtim ve  sezon sonunda her yıl olduğu gibi karaya çekip üstünü örttüm.

            Kış sezonu içinde denizi düşlediğim zamanlarda bu sandaldan nasıl yararlana-bilirim,  üzerinden  bir şeyler öğrenebilir miyim  diye zaman zaman  düşünüyordum.

Sandal Ölçüleri      :

Boy                          :  425 Cm

En                            :  145 Cm

Yükseklik                :    65 Cm

Arka Şekli               :   Ayna kıç

Yapıldığı ağaç        :   Kestane ağacı

Motor                      :   İçten takma 6.5 HP Lombardin 

Özelliklerinde küçük şirin bir sandal dır.

DÜŞÜNCE VE HAREKET :

              Bir gün dergilerde gördüğüm küçük  yelkenli teknelerden esinlenerek,  sandalıma yelken koymak  ve yelkenli  sandal  yapma fikri aklıma takıldı.  Ancak bu konuda  yeterli bilgim yoktu.  Boş zamanlarımda araştırmaya, bulmaya  ve öğren-meye karar verdim.

          Bu konularda bilgi sahibi olduğunu düşündüğüm ve sevdiğim Çekmeceden   Adil  ACAR ustaya yelken konusunda  sorular sormaya ve tartışmaya  başladım. Eğer uğraşırsan   tabi ki yapabilirsin dedi.  Nasıl  yapabileceğimiz konusunda  epeyce fikir çalışması  yaptık 

        Uzun süredir her ay okumaya başladığım  denizcilik dergilerinde   yelkenli sandal  konusunda, sandallarına  yelken takan ve bununla gezebilen kişilerin yazısını okuyunca bu işin olabileceğine daha fazla inanmaya başladım.

    

Okuduğum yazıda ki kişiler  sandalın salmasının olmadığı için teknenin  rüzgar altına kaçtığını  yazıyorlardı.  Bu nedenle  sandalda salma olması gerektiğini düşünmeye başladım. İmalinde salması olmayan bir sandalda salma  nasıl olabileceği  konusunda  düşünmeye başladım. 

  

Salma olmalıydı. Ama  nasıl .....?  

İnşası bitmiş bir sandala  İki şekilde salma  yapılabilirdi .

a)     Salma Omurga  : Sandalda orijinal olarak bulunan omurgaya  ek parça monte etmek suretiyle omurga derinliğini artırmak ve böylece elde edilen alan ile suyun kaldırma kuvvetini yakalamak

b)     Hareketli salma : Sandalın uygun noktasında omurga üzerinde 30-40 cm uzunluğunda 2- 3 cm eninde bir delik delmek  ve etrafını bir kutu ile çevirmek suretiyle  burada aşağı yukarı hareket edebilen yaklaşık 70 –80 cm ’i  su altında olabilecek şekilde salma  monte etmek.

        

UYGULAMAYA GEÇİŞ                   :

Bu şekilde alternatifleri sıraladıktan sonra  bence daha kolay  olduğunu düşündüğüm ve sandalın ana yapısına zarar vermeden uygulanabilecek salma omurga yapmaya karar verdim.

1.Bölüm   SALMA OMURGA

 Öncelikle  yapılması gerekenler  Sandalın omurgası ile ilgili ön çalışma yapılmalı

     

      a) omurganın baş bodoslama ile pala ya kadar olan uzunluğu ,

      b) omurganın  kalınlığı  (genellikle 6cm ile 8 Cm  olmaktadır

      c) ağaç cinsinin ne olduğu  (kestane, Çam, gürgen gibi)

    d) Asıl önemlisi omurganın sağlam olup olmadığını   kontra  omurgayı

        kaldırabilecek  kadar sağlam  olmalı çürümüş epeyce yıpranmış omurgaya

        kontra omurga monte etmek mümkün olmayabilir.  diye kontrol edip ölçtüm.

        Benim sandalda Kestane ağacından yapılmış omurga 8 x10 cm kalınlığında  ve 6 cm kısmı dışarıda idi. Yerli kayıkların çoğunda  bu ölçülerde omurgalar bulunmaktadır. 

          Ters çevirdiğim sandalımın omurgasını el planyası ile güzelce pürüzsüz ve düz bir hale getirdim ve eşit aralıklarla  10 mm ağaç kavelaya (*)  delikleri açtım bu deliklere bir miktar deniz tutkalı sürdükten sonra iki adet 5 x 10 cm ebatlarında  sert çam ağacını üst üste  kavelaylalar , çivi ve  deniz tutkalı da kullanarak  üst üste monte ettim. Bu sırada en zor  ve sorun yaratan kısım deliklerin üst üste gelmemesi ve ekseninden kaçmasıdır. Bu nedenle iyi işaretleme yapmak gerekmektedir.

        Sandalın omurgası baş bodoslamadan arkaya doğru kalınlaşarak gitmektedir. bu nedenle monte edilen kontra omurgayı da eskisine uygun hale getirmek gerekmekte,  fazla kısımlarının  keserek veya planya ile alabilir, düz bir satıh  oluşturabilirsiniz.

          Kontra omurgayı iyice sağlamlaştırmak için  başaltı ve  arkada  delikler açmak suretiyle yaklaşık 10 mm kalınlığında paslanmaz cıvata ve somunlar ile  omurgaya   iyice tespit ettim.

                Kontra omurgayı güzelce planya ile düzeltip  bir zımpara dan sonra üzerine bir macun yapıp ve  en alta  paslanmaz demirden  şerit çaktım .

          Bu durumda Teknenin omurgası 6 cm den 16 cm ’e  çıktı ve 3 metre uzunlukta  elde ettiğimiz salma  alanı 48 cm kare  olmuştu bu da  bu tekne için yeterli  salma alanı idi.

Şekil 1. SALMA OMURGA 

 
 
Altyapı ONTEK