HOBİBAHCESİ.ORG
Bahçe,Botanik,Bodur Ağaçlar, Köy Fırını ile
Bahce Kulubesi yapımı, Denizcilik, Tekne Yapımı konularında bilgiler
 
 
Değerli Deniz Sever Dostlarım.   

Kürek Yapımı

 

D-5 i yaptık ama bize bir çift kürek de lazım derseniz ;
Öyleyse en kolay yoldan bir çift kürek nasıl yapılır,   bu   yazıda bulabilirsiniz.

Bu iş için öncelikle  10 mm kalınlığında 50 x 50 cm ebatlarında marin kontra plak levha bulmalısınız. Daha ince kontra-plağınız varsa bunları marin tutkal veya epoksi ile üst üste yapıştırmak sureti ile lamine edebilir ve (25x50)   ikiye bölebilir ve üst üste koyarak, resimde görüldüğü şekilde kesebilirsiniz. 

Kürek sapını oluşturacak olan özellikle gürgen ağacından yapılmış 3,  3.5 cm çapında ve teknenizin ebatları ile orantılı (*) olacak uzunlukta yuvarlak sırıklara ihtiyacınız olacak.

Bunu birçok yerden temin edebilirsiniz. Özellikle süpürge sopası satan dükkanlardan imalatçısının veya toptancısının yerini  öğrenebilirsiniz.

(*)  Teknenizin eni 120 cm olduğunu düşünürsek küpeşte içinde kalacak olan kısım 60,  65 cm olmalıdır. Küpeşte dışında kalacak kısım için küpeşte ile su arasındaki mesafeyi ölçmelisiniz.  (pala dahil ) 
 

 

Kürek palanız ve sırığınız hazır olduktan sonra sırığınızın bir ucundan yaklaşık 15 cm yukarıya bir çizgi çekerek, yaklaşık 1 cm kesiniz. Daha sonra sırığın ucundan kesim yaptığınız yöne doğru düzgün ve gönyeli bir kesim yapınız. Eğer çok düzgün değilse törpü ve zımpara takozu ile düzeltiniz.
Bu işler bittikten sonra palayı sopa ucunda yaptığınız çentiğe oturtup sopa kalınlığını pala arkasında işaretleyiniz. İşaretlediğiniz yerden en az 1 cm olacak şekilde u şeklinde kanal açınız. Tekrar sopa üzerine yerleştirip kontrol ettikten sonra özellikle EPOKSi ve Microfiber karışımı sürerek  sıkıştırınız.

Epoksi donduktan sonra sopa fazlasını tesfiye edip, birkaç krom vida veya çivi ile sabitleyiniz..

Bu küreklerdeki sorunlardan biri ıskarmoz iplerinin kayma yapmasıdır.

Bunun için ıskarmoz iplerinin yerini belirleyerek kalın ip sarabilir, kösele veya kalın kaucuk çakabilirsiniz. Ben 5 cm x 05 mm ebatlarındaki kauçuk parçasını sopaya sararak çaktım.

Bu işlerden sonra birkaç kat vernik yaparsanız çok güzel ve dayanıklı olur.

İşte tekneniz için bir çift küreği, bu yöntemle pratik bir şekilde yapabilir ve kullanabilirsiniz... 

 
 
 
Altyapı ONTEK