HOBİBAHCESİ.ORG
Bahçe,Botanik,Bodur Ağaçlar, Köy Fırını ile
Bahce Kulubesi yapımı, Denizcilik, Tekne Yapımı konularında bilgiler

                                                            

Bir Anadolu çocuğu ve uzun yıllar turizm sektöründe görev yaptığım için  yurdumuzun her köşesine gitme imkanı buldum. Gezilerim sırasında gezdiğim şehir ve köylerde, evlerin bahçesinde ki fırınları gördüm. bu fırınlarda pişen ekmeklerin  kokusuna denk geldiğim zamanlarda o dayanılmaz kokuya doğru giderek  köylü teyzelerimden bir parça ekmek  vermelerini istedim. İstedim çünkü ben o ekmek kokusuna dayanamıyorum. Uygun ortamım olsa idi bende Fırın yapmayı çok istedim. İstanbul gibi büyük şehirde apartman dairesinde yaşayan insanların bunu yapması mümkün değildi.

Emekli olduktan sonra imkanlarımı zorlayarak aldığım arsada İlk yıl  değişik türde bodur meyve ağaçlarının dikim ve bakımı ile uğraştığım için başka bir iş ile ilgilenemedim. Ama fırın yapımından da vazgeçmedim.

Bu yaz  fırın yapımına sıra geldi. Öncelikle yaptığım iş fırın modelleri ve  yapımı konusunda bilgi edinmek için internette araştırma yaptım.  Ancak ülkemizde bölgelerine göre değişen tandır ve fırın yapımı konusunda bir iki web adresinden başka bir şey yok. Bu arada Meyvelitepe adında bir sitede kubbeli  tarzda bir fırının inşaatı konusunda resim ve detaylı yapım bilgileri olduğunu gördüm. Meyvelitepe web sitesinden aldığım Forno Bravo isimli bir siteye girdiğimde  ücretsiz fırın planı bulunduğunu gördüm. Planları indirdim. Malum bende ilk defa fırın yapacağım nasıl yapıldığını öğrenmem gerekiyordu.

İnşaat Planı ve malzeme temini.

Okuduğum ve gördüklerimden sonra fırın inşaatını yardımsız olarak yapıp yapamayacağıma karar verdim. Fırını planda verilen ölçülere göre kağıt üzerine de  çizdim ve gerekli malzemelerin tahminen ne kadara  mal olacağının  hesaplarını yaptım. Malzeme  ve fiyat araştırmasına geçtim.    En uygun fiyatları Koçtaş marketlerinde buldum. Ateş tuğlalarını ve Şamot’u Koçtaş tan satın aldım. Koçtaş yüz TL üzerinde ki alışverişler için 5 taksit uyguluyor olması da  bütçemi daha az zorlayacağı için daha çok tercih nedenim oldu.

Önemli Not: Fırın yapımı ile ilgili malzemeler her yerde bulunabilen inşaat malzemelerinden olmadığı için bulduğunuz satıcılarda da çok farklı fiyatlar ile karşılaşmanız mümkün. Bu nedenle almadan önce kesinlikle birkaç satıcıdan fiyat alın ve ona göre malzeme alımı yapınız. İstanbul- Eminönü’ nde bulunan soba malzemesi satıcıları 1 torba 25 kg ŞAMOT’un  fabrika satış fiyatı 10.00 TL iken 25.00 TL ile 40.00 TL arasında değişen fiyatlar istemeleri   fahiş fiyat konusunda  rekor kırarak Alışveriş yapılmayacaklar listesinin başında yer aldığını bilmenizi isterim, Eminönü’nden  uzak durun.

En yüksek malzeme maliyetleri de tuğla ve şamot bedeli idi. Çevremde ki bazı inşaat malzemesi satıcılarının fiyatları ise aşağıda ki tabloda.
Yeni soru: Fırını  bahçenin neresine inşa edeceğim? Fırın nerede olursa  en iyi yanma ve baca çekişi sağlar hakim rüzgar yönü gibi  sorulara cevap vererek en fonksiyonel kullanımı nasıl elde edebileceğimi epeyce düşündüm.  Sonunda bahçede hakim rüzgarın esiş yönüne de dikkat ederek fırın yerini belirledim.

İnşaat başlangıcı :

1) Önce inşa alanını ölçülere göre kazık ve ip ile sabitledim. Toprağın üstünde ki  yumuşak toprağı  kaldırdım. Önce ki tarihlerde su kanalı yapmak için aldığım ama kullanmadığım beton blokları planda ki ölçülere göre aralıklı olarak dizerek boşluklara demir donatı yaptım. kalıp çaktım ve  beton atarak sabitledim. Bütün inşaat  bittikten sonra  kalıp çakarak çevresini de 25 cm eninde beton ile  kapatacağım.
 
2) Zemin betonun kurumasından sonra 13.5’luk tuğla ile terazisine çok dikkat ederek 3 sıra tuğla ile duvar ördüm. Fırının alt kısmında oluşacak kapalı alanın  odun ve malzeme koymak için çok uygun olduğunu düşündüğüm için 50 cm kapı boşluğu bıraktım. Kapı üstüne gelecek betona destek olması için de 6 mmx5cm x 70 cm ebatlarında ki lama demirini koydum. Bu demir betona
bağlanarak kalacak. O bölgenin zayıf kalmasına engel olacaktır.
                                                
 
 
 

Duvar örme işleminden sonra iç tarafta kalan kısmın yani odunluğun iç sıvasını yapmam gerekiyordu. Ben ise bu işi ne yazık ki biraz acele  ve unutkanlık ve acemilikten sıvayı  yapmadan fırın tezgah betonu için kalıp tahtalarını çaktım. Betonu dökmeden fark etsem de geri kalıbı sökemedim.

3) Beton kalıbını çakarken özellikle terazisinde olmasına dikkat ettim. Daha önce kalıp yapmadığım için karşılıklı olarak terazisinde ve eşit yükseklikte  ayarlamak epey zamanımı aldı.  Ama resimde görüldüğü gibi yaptım ve sabitledim.
 
 
                                         

 


 
4) Kalıp üzerine önce gazete kağıdı  örttüm ve 8 mm demirden 20 cm aralıklar ile demir hasır donatı  döşedim ve  yaklaşık 10 cm, kalınlığında beton  döktüm.
                          
) Beton kuruduktan sonra çevresine iki sıra harman tuğla ördüm.
   
                                        
Ancak iki sıra tuğla ördüğümde ortaya çıkan  havuzun derinliği  yaklaşık 15 cm oldu. 140x120x15 ebatlarında ki havuza gereken cam ve tuzu temin etmenin zorluğunu ve

maliyetlerini düşündüm. Bu nedenle ikinci sıra harman tuğlasını  söktüm. Doğru mu yaptım bilmiyorum ama sonucunu fırın yandığı zaman  göreceğiz. İnşallah sorun olmaz..

6) Beton tezgah üzerine fırının iç genişliğinde bir çember çizdim çembere teğet olacak şekilde 4x10x20 ebatlarında ki ateş  tuğlalarını  dizdim. Fırının iç büyüklüğü ve şekli kabaca ortaya çıktığında  çok hoşuma gitti.

7) Bu işlemeden sonra fırının giriş kapısı kemerini  ördüğüm sırada bana destek olacak bir kalıp hazırlamam gerektiğini düşündüm. Boş bir zamanımda tuğla ve kapı ölçülerini dikkate alarak iki adet kapı kemeri kalıp tahtası yaptım.
 
 
                                        

 

Kapı kalıplarını tezgah üzerine götürerek tuğlalar ile deneme yaptım. İç kapı ebatları ve görüntüsü son derece güzel görünüyordu. Dış kapıyı iç kapıdan yaklaşık 5 cm daha  büyük yapmanın daha uygun olacağını düşündüm.

 

 

                                        

 

8) Kubbe kalıbı:

Fırın kubbesinin eğimli tuğlalarını örmeye başladığım zaman mastar ve dayanak olarak yerçekimi nedeni ile tuğlaların düşmesine engel olacak bir kalıp yapmaya karar verdim.  Bu iş için  büyük marketlerde ki paletlerin altına konan kartonlardan 3 tane buldum. Neden palet altı kartonu derseniz. diğer oluklu  kartonlara göre çok daha kalın ve sert bir yapısı olmasından dolayı onları seçtim.


Kartonlara fırının iç yarı çapına  göre ve ilk sıra ateş tuğlasının  dik olarak konulacağını da düşünerek 20 cm yüksekliği kubbe gibi  eğimli olmayacağı için o kısmı  90 C. geri kalan kısmını  kubbe çemberi eğiminde ve 1. ve 2. şekilde ki  çizimler de olduğu gibi çizdim ve kesti.
                                        

                                                        

 

 

Kestiğim 10, 15 adet çeyrek daire kartonu 5 cm çapında pimaş boru üzerine önce bir + şeklinde sonra karşılıklı olarak aralarına gelecek şekilde tek tek yapıştırdım.

Şekilde görüldüğü gibi 20 cm  kısmı 90 derece dik açılı kalanı da çeyrek daire şeklinde olan parçalar birleştiğinde oluşan yarım küre şeklinin ortaya çıkması ve destek oluşturması için üzerine koli bantı ile hepsini üstlerinden bantlayarak sabitledim. Kubbeyi öreceğim zaman tuğlaların yerinde durması ve bana da bir kalıp  olması açısından çok dikkat ettiğim bir çalışma oldu.  Resimlerde de göreceğiniz kubbe önceden hazırdı.
 
                                        

 

 

 

Kubbe kalıbı ortaya çıktı. Tabii bende bir merak acaba tezgah üzerinde nasıl duracak. Diyerek hemen kalıbı  alıp  bahçeye gittim. Sizde merak etti iseniz fotoğrafı

9) Taban taşları :
Bu gün 25.07.2009 artık taban zemini ve taban tuğlalarını yerleştirmenin zamanı geldi.. Bu zamana kadar uğraştığımız basit inşaat işleri olmasına rağmen artık ciddi ciddi fırın işçiliğine başlıyorum. Umarım ki bir aksilik olmadan bu işi  yapabilirim.

Duygu :  Bu işi yaparken hissettiğim bir duygu yaşıyorum. Sanırım bir çok kişide de vardır.  O da şu, bu noktaya kadar geldiğim halde işi bitirebilecek ve başarılı olabilecek miyim ve güzel olacak mı? Şeklinde heyecan duymaktayım. Ama bence ilk defa yaptığım bir iş olmasının verdiği  heyecan ve meraktan kaynaklanıyor.
 
                                       

Daha önce çeşitli yerlerden temin ettiğim kırık camları bir kutu içinde iyice küçük parçalar olana kadar kırdım ve  beton üzerine serdim. her bölgede yerde  aynı yükseltide olması açısından tesfiye ettim. Üzerine kaya tuzu olarak satılan tuzları döktüm yine  mastar olarak kullandığım tahta  ile iyice düz bir zemin elde edene kadar tefsiye ettim. Daha önce  terazisine çok önem vererek  döktüğüm beton burada işime yaradı diyebilirim.

 

 
 
 
                                        
 
 
Taban taşlarının döşenmesi

Koçtaş tan aldığım  taban tuğlalarını  terazi ve takoz yardımı ile aralarında aralık ve yükselti bırakmamaya özen göstererek  döşedim. Tabanın kaymasını ve kalkmasını önlemek fırın tabanı olan bölgeye ve son kenar sırasında ki taşları Şamot harcı kullanarak sabitledim. Diğerlerinin altında tuz ve cam var. Tüm tabanı iyice lastik tokmak ile dövdüm ki yerlerine yerleşsin.  Elimden geldiği kadar düz bir satıh elde ettim.

Derz Şapı :
Şamot harç malzemesini aynı ölçülerde kum ve su koymadan   kuru bir karışım yaptım sonra içine azar azar su katarak macundan az sulu  kıvamına getirdim. Taban taşlarının tüm derzlerini ıspatula yardımı ile dikkatlice doldurdum. Çünkü şerbet tuğlanın her yerine bulaşıyordu.  Bende leke kalmasın diye  ıslak süngerle sildim ve kurumaya bıraktım. Yağmur yağabileceğini de düşünerek üstünü naylon ile örttüm.
 
                                        

 

Taban yerleşimi ve kapı

Taban üzerine çivi ve ip kullanarak  fırın çemberini iç ve dış çap ölçülerinde daireler çizerek belirledim. Ayrıca iç ebatlarda bir mastar ve tabana dökülecek olan harçtan taban taşlarını koruyucu  yaptım.

10) Fırın kubbesine başlangıç
Şamot Harcı yapımı :

1 Ölçü Şamot
1 Ölçü Çimento
1 Ölçü Kireç
3 Ölçü ince (dere)kumu.

Kendinize belirleyeceğiniz bir kutu, kova vs. gibi bir kabı ölçü olarak aldığınızda yukarıda yazılı miktarlarda ki malzemeleri  leğen gibi bir  kabın içine veya yere  döküp kuru olarak iyice karıştırınız. Karışım iyi yapmışsanız kabın içindeki kuru harç tek renk gibi gözükmelidir. Bu sırada ortasını havuz gibi açıp içine su koyunuz. Yavaş yavaş karıştırarak  suyu harca yedirmeye bakınız, kuru olduğunu düşünürseniz azar azar su koyarak karıştırmaya devam ediniz topaklar kalmamasına ve homojen bir macun gibi olana kadar karıştırınız. istediğiniz kıvama  gelince birkaç dakika dinlendirirseniz daha iyi bir harç  olduğunu ve yapıştığını göreceksiniz..

Not: Harcı ne çok kuru  nede çok sulu yapmayın. Kuru olursa tuğla anında suyu çekiyor ve yerine   oturtmak istediğiniz anda kuruyor tık tık vurarak yerine oturtmak istediğinizde harç kuruduğundan zorlanıyorsunuz. Sulu olursa tuğla üzerine koyduğunuz harç, tuğlayı yerine götürürken üzerinden akıyor.

Fırın ateş tuğlası ilk sıra.

4x10x20 cm lik  ateş  tuğlasını daha önce tabana çizdiğim çizgilerden iç çembere teğet olacak şekilde  kapı açıklığında ki tuğlaları  birbirine paralel ve fırının ön yüzüne dik açıyla bakacak şekilde olmak üzere ve şamot harcı kullanarak ve aralarında hiç boşluk ve derz kalmayacak şekilde  örmeye başladım.

Not: Açık söylemek gerekirse,  bu ilk sıradaki çok düzgün kesimli ve gönyeli ateş tuğlaları ile kolay yapabileceğim derken bu iş beni epeyce zorladı. Bir kaç kez, harçla ördüğüm tuğlaları söktüm ve yeniden  başladım..

İlk sıra da neden zorlandın derseniz.
Tabana çizdiğim daire çizgileri arasına harç koyduktan sonra
a) Tuğlanın ince kenarını o çizgiye değecek şekilde ayarlamak,
b) Tuğlanın dikine  ve tabana yatay terazisini ayarlamak.
c) Yanındaki tuğlaya da aralıksız ve dengeli yanaşmasını ayarlamak
 istediğinizde ki bu süre uzarsa harç hemen kuruyor, tuğlaya olan yapışkanlığı azalıyor ve tutmaz hale geliyor.
O zaman ne yapıyorsunuz,  tuğlayı alıp kuruyan harcı da kaldırıp yenilemeniz gerekiyor. Bu şekilde ki mücadele ile  52 adet tuğlayı örmek için yarım gün uğraştım.

İşte o tuğlalar..

                                        

O gün sadece ilk sıra tuğlayı ördüm ve paydos ettim.. Üstüne naylon ile örterek 2 gün kurumaya  bıraktım.  Günde iki kez hızlı kuruyup çatlamasın diye suladım ve tuğla ve harç  suyu anında çekti.

Bu iş bittikten sonra kubbeyi düşünmeye başladım. Ben bir sıra 4x10x20 cm kalınlığında ateş tuğlası döşedikten sonra onun üzerine kubbeyi oluşturacak tuğlaları yarıdan  ikiye kesilmiş harman tuğlası ve şamot harcı  kullanarak yapmayı düşündüm.  Neden derseniz  Eğer fırının tamamını ateş tuğlası ile yapmak istersem, fırın için ayırdığım bütçeyi  epeyce bir miktar aşacağını ve ateş tuğlasının kesilmesinin zorluğunu da düşündüğümden bir miktar tasarruf yapmak istedim. Bu fikrimin olabilirliğini anlamak için  konuştuğum birkaç şömine ustası kubbe yapımında eğer şamot kullanırsan ayrıca ateş tuğlasına gerek yok, tam dolu  harman tuğlası ile yapabilirsin, bir sorun olmaz dediler.
                                        

 

 

Bunun üzerine kubbe için ateş tuğlası yerine harman tuğlasını ikiye keserek ½  harman tuğlası ile örmeye başladım. Bu sırada  daha önce hazırladığım kubbe kalıbını da yerine yerleştirdim.  Şamot harcını yaparken çok dikkat ettiğimden. Biraz daha sulu yaptım. Çok da iyi yapmışım. Harman tuğla ve daha önceki sıvalı yüzeye gelen harç anında kuruyor. Bu nedenle çok hızlı olmanız ve tuğlayı sabitlemeniz gerekiyor. 

işte o 2. sıra kubbe tuğla sırası aşağıda

                                          

 

                                        

 

Ateş tuğlası ile ördüğüm 1. sıradan sonra kubbe örmenin sabır ve çok  dikkat isteyen bir iş olduğu düşündüğümden acele etmeden ama temiz ve düzgün olmasını istiyorum. 3. sıraya geldiğimde tuğlaların birbirine kilit olmadığını fark ettim. Bir tuğlayı hemen söktüm ve yarım tuğla ile başlayarak kilit olmasını sağladım ve devam ettim.

 

                                        

 
 
 
                                        
 
 

Üçüncü sıra tuğlayı ördüğüm sırada fırın kapısının kemerini de örmem gerektiğini düşündüm. Kapı kemeri için daha öncede gördüğünüz kemer iskelesini yerine kapı bölümüne kurdum. Önce  harç kullanmadan aralarına taşlar koymak süreti ile iskele üzerinde denedim.  Deneme de merkeze koyduğum bir tuğlanın sağ ve sol yanına eşit sayıda tuğla gelmesine dikkat ettim. Bu kontrolden sonra 4x10x20 cm ateş tuğlasını 4x10x10 olacak şekilde ikiye kestim.

Not: Bu taşları kesmek son derece zor olan bir iş, taşlar çok ama çok sert olduğundan özel üretim elmas disk satın aldım. İnanın ki 10 adet kesene kadar diskin elması eridi. 

Kestiğim taşları yine sağdan ve soldan olmak üzere merkeze doğru ördüm. 1.ve 2. sıra tuğlalara sıkıca oturmasını sağladım. Merkeze geldiğimde son kilit taşını da koydum ve oynama olmaması ve donması  için paydos ettim. İşte o  kapı ve kemeri aşağıda.
                                         
 
 
 

Yalnız bu fotoğrafı incelemeye başladığım zaman fark ettiğim bir hata var. Sizde bakın belki görebilirsiniz.. Uğraşmayın ben yazayım.. kapının sol tarafının eğimi sağ taraftaki tuğladan aşağıda olmuş. Bunun sebebi de kalıp iskelesinde yaptığım hatadan kaynaklanıyor. Bunu neden mi anlattım. Ben fırın yapımı konusunda ki deneyimlerimi burada sizinle paylaşıyorum. Bir amatörüm ve kompleksim yok. İnanır mısınız? Bilmem ama hayatımda ilk defa ciddi ciddi elimde mala duvar örüyorum. Tabi ören kişileri gördüm ve seyir ettim. Hepsi bu.
Fırın yapımı diye bir uğraşı ile zaman geçirmek, bir şeyler ortaya çıkarmak  ve bu işlerden keyif almak ana amaç olduğundan acelem yok. 

Desem de bir baktım ki tuğla sıraları ilerlemiş benim kubbe nerdeyse kapanmak üzere ama işte bu sırada çektiğim bir fotoğrafta baktım ki görüntü hiç hoş değil. Kubbe eğimi yerine sivri bir görünüm aldı. Bazı tuğlalar kubbe formundan farklı bir çıkıntı oluşturdu. Neden mi? Kubbe sıraları çok iyi ve hızlı giderken tuğlaları koymaya çalıştığımda çok farklı bir eğim ve açılar veriyordu. Bunun için tuğlaları kesmek ile de  çözüm bulamadım. Bu nedenle koyduğum tuğlalar böyle çıkıntı yaptı. Belki sökeceğim beklide onarları nasıl uygun yükseltiye getireceğime bakacağım.
 
                                        
 
 
İşte o çıkıntılı tuğlalar sağ üstte duruyor. Kubbenin son taşları  beni yordu dersem yalan olmaz ama elimden de kurtulamaz..

Bu sırada ben kubbe için hazırladığım karton  kalıbını  söktüm çıkardım.

Kubbe içten bakıldığında işte böyle gözüküyor..
                                        
 
 
 
Çok ustaca olmasa bence çok da kötü sayılmaz. Asıl amaç yanması ve sonuca gidebilmek olduğuna göre bu yolda pes etmek yok devam dimi??.

Ön kapı ve Baca :
Epeyce bir uğraşıdan sonra sıra ön kapı tüneli ve baca çıkışının yapılmasına geldi. Bunun için ön hazırlık  çalışması yaptım.
 
                                        
 
 
 
 

Tuğlaları dizdim ve iç kapı üzerine baca tuğlasının yerleşimine baktım. Sonra harman tuğlaları kapı yanlarına karşılıklı teraziye alarak  ördüm.

Tuğla örme işleminden sonra yaklaşık 40 cm uzunluğunda kemerli bir tünel ve baca çıkışı yapmamın işimi kolaylaştıracağını, sağlam ve düzgün bir kemer içinde fotoğraftaki  tünel kalıbını  yaptım.

 
 
 
 
 
                                        
 
 
 

Dikkat etti iseniz yan duvarların en üstünde kalan tuğlaları kemer taşlarının eğiminde kestim. Ve ona göre yerleştirdim.böylece taşlar aynı eğimde konacak ve düzgün görünecek.

İlk ateş :
Kubbe kapandıktan sonra epeyce zaman fırının  kurumasını bekledim ama bu gün işim bitince nasıl yandığını merak ettim. Birkaç  kağıt ve çırayı içine koydum ve yaktım. Dışarıda çok rüzgar olmasına rağmen içinde yanan kağıtlar çok rahat ve düzgün bir duman çıkışı sağlıyordu. Çok az ateş yanmasına rağmen tabanın ısındığını gördüm..
                                        
 
                                        
 
 
Kapı tüneli yandan görünüş

Bu aşamadan sonra tüm ateş tuğlalarını harç olmadan kalıba dizdim ve yerlerini belirleyip numaraladım.
 
 
 
                                        
 
 

Yeni kalıbın üzerine ateş tuğlalarını dizmeden önce hepsinin yan kenarlarına çentikler açtım ki daha iyi tutunabilsin. Çünkü taşlar çok pürüzsüz imal edilmiş.

Bu tünelin üstünde baca çıkış yerini fotoğrafta görüldüğü gibi ayarladım.

 
 
 
                                        
 
 

Bu açıklık için baca veya kolon tuğlası da denen tuğlanın ebatlarını esas aldım ve ona göre ayarlayıp teraziye getirdim. Bu işlerden sonra tam 2 gün harcın iyice sertleşmesi  için 2 gün bekledim.

Kalıbı sökmeden önce baca tuğlasını da yerine oturttum
 
 
                                        
 
 
 
 

Tunel ve bacanın yandan görünüşü  bu şekilde oldu.
Bu aşamadan sonra  fırını bir çatı ile kapatmayı ve küçük bir ev gibi yapmayı planladığım için yan tarafına duvar örerek kapatmaya başladım.

 
 
 
 
                                        
 
 
 
 
                                        
 
 

Yan duvarları  3 sıra ördüm. 

Çatı yapılması  :


Çatı için 3 adet Mertek ve OSB yonga plakanın  yeterli olacağını düşündüm ama asıl sorun baca etrafını  nasıl sabitleyeceğim sorunu vardı kafamda onu da ön ve orta merteklere yaptığım destek tahtaları ile  tahtaları ile
çözdüm.

 
                                        
 
 

Mertekleri nasıl yaptım:
5x10 kalasları aldım ve duvar üzerine götürüp koydum tepe yüksekliğine karar verince duvarın orta noktasını çizdim ve bir mastar tahtasını geçici olarak  terazisinde  duvara  monte ettim. 5x10 tahtaları  koydum ve çizdim. Çizdiğim yerden kestim yaklaşık 30 c  açı olduğunu gördüm. Diğer tarafını da aynı şekilde kestim. Tabii bir tarafını 30 c kesince tahtanın diğer tarafını da 30 derece kesiyorsunuz. Sonuç yere dik açıyla bakan yan kenarlar çıkıyor. Mertek köşelerine paraçol çakarak sabitledim. Arasına da kayıt tahtası çaktım mertekler böylece  hazırlandı.
Mertekleri  monte etmeden önce fırının üst kısmına İzocam cam yünü kapladım ve mertekleri  birbirlerine  bir tahta ile çaktım ve tel ile sağlam tuğlalara bağladım. 

Mertekler de bitince  osb den parçaları 5x10 ların yarısına denk gelecek şekilde çaktım.

 
                                        
 
 

Mertekleri çakarken aklıma  bu fırının bir masallarda  çizilen evler gibi olmasının güzel olacağını düşündüm ve tekrar tahta aldım ve resimde görülen saçakları kesip yaptım. Planlamadığım içinde o bölgeye osb yetmedi ama bende elimde kalan lambiri tahtalarından kesip çaktım.

Çatıyı sıva yapmadan önce kapattım. Çünkü her an yağmur yağabilir bu durumda  izocam ve fırın tabanı ıslanabilirdi. Islanma içeride bir nem oluşturup sorun yaratabileceğini düşündüm.

 
 
 
                                        
 
 
 
 

Akabinde Çatının kapanmasının  hemen shngle  ile çatıyı kapattım. Yine sorun baca etrafıydı. Havanın rüzgarından pürmüz shingle ısıtmıyordu. Orda bıraktım

 
 
                                        
 
 
 

 

SON OLARAK SIVA YAPTIM.  AMA SIVANIN KURUMASINDAN SONRA   FIRININ DIŞ GÖRÜNTÜSÜNÜ GÜZELLEŞTİRMEYE ÇALIŞACAĞIM. BU AMACA UYGUN PİYASADA O KADAR GÜZEL MALZEMELER VAR Kİ.  BOYA VE GÜZELLEŞTİRMEDEN SONRAKİ FIRIN RESİMLERİNİ TEKRAR GÖNDERİRİM.
 
ARKADAŞLAR DİKKAT 
ÖNEMLİ BİR AÇIKLAMA YAPACAĞIM.
FIRIN YAPACAKSANIZ  EĞER LÜTFEN  BU BÖLÜMÜ OKUYUN.. 
Fırın yapımı konusunda buraya kadar yazdığım ve yaptıklarımın uygulama  aşamasına geldiğinde karşıma çıkan sorunlarının da burada sizlere aktarmam ve  çözümünü de yazamam gerektiğine karar verdim.
FIRINDA EKMEK PİŞİRMEK İÇİN YAKTIĞIMDA BACA ÇEKİŞİ VE  ISINMASI ÇOK GÜZEL OLMASINA  RAĞMEN  FIRIN TABANI SOĞUK KALDIĞINI EKMEKLERİN ÜSTÜNÜN PİŞMESİNE RAĞMEN ALT TARAFININ HİÇ PİŞMEDİĞİNİ GÖRDÜM. BU SORUNA FIRIN TABAN YAPMIYOR DENİYOR.
 
NEDEN TABAN YAPMIYOR ?
BU KONUDA  YAPTIĞIM ARAŞTIRMA SONUCUNDA GÖRDÜM Kİ; 
PİYASADA LAHMACUN VE TAŞ FIRIN EKMEK FIRINLARININ TABAN ALTININ BOŞ BIRAKILMADIĞI  TAŞ VE KAYA PARÇALARI İLE DOLDURULDUĞUNU ONUN ÜZERİNE SIRASI İLE BİZİM YAPTIĞIMIZ GİBİ CAM KIRIKLARI, KAYA TUZU  VE TABAN TAŞLARINI DÖŞENMİŞ OLDUĞUNU ÖĞRENDİM.
BUNUN ÜZERİNE YARIM KAMYONET TAŞ  VE KIRMA ÇAKIL GETİRTTİM.
ODUNLUK OLARAK DÜŞÜNDÜĞÜM. FIRIN ALTINI BU TAŞLAR İLE TAVANA KADAR SIKI SIKIYA DOLDURDUM. TABİİ Kİ SONRADAN BU İŞİ  YAPMAK BAYAĞI ZOR VE UĞRAŞTIRICI OLDU.
YENİ YAPACAK ARKADAŞLARI UYARIYORUM.
TABAN ALTINI BOŞ BIRAKMAYIN VARSIN ODUNLARINIZ DIŞARIDA KALSIN..TABAN ALTINA KAYA VE TAŞLARI SIKI SIKIYA DÖŞEYİN BETONU DA ONUN ÜZERİNE DÖKÜN. BU SİZE DAHA İYİ BİR PİŞİRME SAĞLAYACAK. 
BUNLARI DENEMEDEN ÖĞRENMEM DE TABİİ Kİ İMKAANSIZDI.  AMA SİZİ UYARMADAN DURAMAZDIM.  UMARIM BENİ ANLARSINIZ 
     ARKADAŞLAR YUKARIDA FIRIN TABAN YAPMIYOR  DEDİĞİM  SORUN İÇİN  ÇÖZÜM OLARAK  RESİMDE GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ İRİLİ UFAKLI   TAŞ PARÇALARI, CAM KIRIKLARI, ÇAKIL VE BOŞLUKLARA  İNŞAAT KUMU DOLDURDUM. 
       EN SONUNDA DA  TUĞLA İLE TAMAMEN KAPATTIM.  VE  BİR GÜZEL YAKTIM.   ODUNLAR KÜLLEŞTİĞİ SIRADA  BİLE FIRIN ÇOK SICAKTI. BU SICAKLIĞIN UZUN SÜRE DEVAM ETTİĞİNİ GÖRDÜM.  EKMEK VS PİŞİRMEDİM AMA TABAN KONUSUNDA YÜZDE YÜZ OLMASADA SONRADAN DOLDURDUĞUM İÇİN % 80,  85 BAŞARILI OLMUŞTUR. 
SİZ YENİ YAPIYOR SANIZ  İŞİNİZ DAHA KOLAY  OLACAK, BEN FIRININ ALTINDA Kİ DARACIK YERE GİRİP TAŞLARI TEK TEK DİZDİM VE  ÇOK ZORLANDIM AMA SİZ TABAN BETONUNU  ATMADAN ÖNCE ÜSTTEN DOLDURABİLDİĞİNİZ KADAR SIKI BİR ŞEKİLDE TAŞ, KAYA, CAM VE ÇAKIL İLE DOLDURUN AMA MOLOZ DOLDURMAYIN. AMAÇ NASIL DOLDURURSAN, DOLDUR DEMEK DEĞİL  B İ L E S İ N İ Z . AMAÇ ISIYI ALTTAKİ KAYALARA GEÇİRİP ISINAN KAYALARIN FIRININ ALTTANDA ISINMASINI SAĞLAMAK  OLDUĞUNU BELİRTMELİYİM..
Bu işlemlerden sonra  uzun bayram tatilini fırsat bilerek  bir sabah erkenden kalktım. Doğru bahçeye gittim ve fırını  azar azar yaktım ve hiç acele etmeden ateşini artırdım. Ateş yana dursun. Bir yandan da hamur  mayaladım. Hava da sıcak olduğu için hamur çok güzel kabardı. her şey çok iyi ve zamanlaması da iyi gidiyordu. Bir ekmek hamurunu alıp kürek ile fırına attım. Bütün beklentim o kadar taş taşıyıp binbir eziyetle altını  doldurduktan sonra  TABAN YAPMAMA  Sorununun artık çözülmüş olması idi.
Fırın o kadar güzel yanmıştı ki ekmek çok kısa zamanda nar gibi kızardı. Ekmeğin üzeri zaten çok güzel kızarıyordu. Asıl sorun  alt tarafının da kızarmış olması idi. tabii merakla ekmeği dışarı alıp altını çevirdiğimde çok güzel kızarmış olduğunu gördüm... İNANIN Kİ ÇOK SEVİNDİM.. Uzun bir zaman, emek ve para harcadığım FIRIN beni hayal kırıklığına uğrattığı için heyecanlıydım. ama korktuğum olmadı. İlk ekmekten sonra attığım tüm ekmekler çok güzel pişti sıcak sıcak eve yetiştirdim. evdekiler güzel bir kahvaltı yaptı.. ve her kes çok beğendi..
Kahvaltıdan sonra fırını yaktığım saatten yaklaşık 4 saat sonra bahçeye geri döndüğümde fırın hala sıcaktı.. Tabii pişirebilecek oranda değildi ama bir şeyler kurutmak için ideal sıcaklıkta idi.. Yeniden ateşlesem kısa sürede pişirebilecek düzeye geleceğine inandım..
ARKADAŞLAR LÜTFEN FIRININ  ALTINI TAŞ ve ÇAKIL DOLDURMAYI KESİNLİKLE İHMAL ETMEYİNNN
HEPİNİZE LEZZETLİ EKMEKLER VE YEMEKLER YAPIP  AFİYETLE  YEMEK NASİP OLSUN..
YAZIMI OKUYANLARA SONSUZ TEŞEKKÜRLER,
BİR SORUNUZ VE İSTEĞİNİZ OLDUĞUNDA İÇTENLİKLE CEVAPLAYACAĞIMI BELİRTMEK İSTERİM.. 
MAİL ADRESİM: naciyilmaz@mynet.com
 
SAYGILARIMLA
NACİ YILMAZ
 
                                                                                             
                                               
 
Altyapı ONTEK