HOBİBAHCESİ.ORG
Bahçe,Botanik,Bodur Ağaçlar, Köy Fırını ile
Bahce Kulubesi yapımı, Denizcilik, Tekne Yapımı konularında bilgiler


 
 
 

ŞANLI BAYRAĞIMIZ VE BAYRAK DİREĞİ YAPIMI.

Bahçe tel çitlerinin yapılmasından sonra bahçemde ama küçük ama büyük boyda Türk bayrağını hiç eksik etmedim. Çok rüzgarlı bir yer olduğu için bayraklar kısa zamanda eskiyordu. Bende yenisi ile değiştirmeyi hiç ihmal etmedim. Sanki onsuz bahçede bir şey eksik geliyor.

Artık şanlı Al Bayrağım için bir direk yapmaya karar verdim.

1) Nasıl ve hangi malzeme ile yapmalıydım önce buna karar vermem gerekiyordu.

Ahşap,Demir,alüminyum,galvaniz,boru,gibi seçeneklerde en uygun olanı ve üzerinde rahat çalışabileceğim ama en kısa ömürlü olanı ama elimde mevcut ahşap malzemelerden yararlanabileceğim için ahşaptan bayrak direği yapmaya karar verdim. Tabii sizler diğer malzemelerden de yapabilirsiniz daha dayanıklı ve sorunsuz olacaktır.

2)Hangi ebatta bir bayrak için direk yapacağıma karar vermem gerekiyor. Biliyorsunuz ki Bayrağımız ve gönderi için bazı ölçü standartları var. Yani direğe çekeceğiniz bayrağın ebatlarına uygun bir direk olmalıdır. Buna göre 75x105 cm bir bayrak için Gönder boyu 4,50-5,00 metre olmalıdır. Bende bu boyda ahşap bir direk yapmaya çalışacağım.

3) Bu kararı verdiğim zaman depoda 5 cm x 5 cm kalınlığında yaklaşık 2.75-3.00 metre uzunluğunda iki adet sarı çam ağacından ahşapları çıkardım. İkisini ardı ardına koyduğumda  yaklaşık 6 metre oldu.

 Bunları kaldırdığımda eğilen, bükülen esnek bir direk olduğunu gördüm. Bu nedenle çok rüzgar alan bir bölgede olduğumdan daha kısa bir direk yapmamın daha sağlıklı olacağını düşündüm. Bu durumda direklerden birini kısa diğerini de uzun tutarak birbirlerine ara destekler ile bağlayarak daha az esneyen bir direk elde etmeyi planladım. DETAY ÇİZİMİNDE olduğu gibi yapmayı planladım ve işe başladım.

a)       Ahşap parçaları birbirine ekleyeceğim yerden temiz ve gönyeli bir kesim yaptım. Tam köşelerinden köşelerine çapraz çizgiler çizerek merkezlerini buldum. 10 mm matkap ile merkezlerine 5 cm delikler açtım. Delik içine ve birleşim yerine Marin tutkal döktüm ve 10 mm  kalınlığında ve 10 cm boyunda ki kavelaya ile ahşapları birleştirdim.

b)       Bu işlemden önce (2,5 cm x 5 cm x 250 cm) ebadında ki iki adet tahtayı marin tutkal kullanarak karşılıklı olarak ek yerini kapatacak ve destek olacak şekilde çaktım.

c)       Tutkallar kuruduktan sonra direğin köşelerini planya kullanarak köşelerini kırdım. Yani 5x5 olan direk köşeleri alınınca yuvarlak bir görünüme geldi. İnce bir zımpara yaparak vernik iki kat vernik sürdüm.

Sırada bayrak ipleri ve bağlantı elemanları var.

Bayrak deyip geçmeyin. Eğer bazı kurallara dikkat etmezseniz kısa süre sonra parçalanan bayrağınızı değiştirmek için vinç çağırmak zorunda kalabilirsiniz. J

FIRDÖNDÜ : Bunun için bir kenarı gizli açık olan  bayrak fırdöndü’süne ihtiyacınız var. Bu parça bayrağı indirdiğinizde düğüm çözmenize gerek kalmadan bayrağı almanıza ve direği bayraksız bırakacağınız zaman ipin tepe makarasından çıkmasını önlemek ve bayrağın rüzgardan dönmesi durumunda ipinde dolanmasını önlemek gibi bir sürü özelliği olduğunu bilmenizi isterim. Paslanmaz çelik veya pirinç ten imal edilmiş 2 veya 4  adet fırdöndü almanızda fayda var.

Tepe makarası :En az 6 mm kalınlığında ipin içinden geçebileceği sabit tepe makarası almalısınız. Bu bayrağın tepeye çekilmesi için yapılmış iki vida ile sabitlenen  özellikle paslanmaz veya pirinçten yapılmış tepe makarası ve iki adet paslanmaz vidasını da almalısınız.

Bayrak ipi : 6 mm kalınlığında bayrak  ve yelken için kullanılan beyaz renkli ve hava şartlarına dayanıklı malzemeden en az 12 metre boyunda  bayrak ipi almalısınız.,

Koç Boynuzu : Göndere çektiğiniz bayrak ipini bağlayacağınız koç boynuzu ve paslanmaz vidaları  almanız gereken son malzeme olacaktır.

4)Bayrak direği Betonu:

Yaptığımız bayrak direğinin dikileceği yerde sağlam ve esnemeyen bir temele ya da kaide ye ihtiyaç var. Bunun için bahçede uygun bir yer belirledim. yaklaşık 40 cm kadar kazdım. Bir miktar çakıl, kum ve çimento ile hazırladığım harç ile çukuru doldurdum.

(Daha önce bulduğum plastikten mamul 5x5 cm bir kanalı olan direk altı parçasını ters olarak betona monte ettim.  Kanalı alta  ve betonun içinde kaldı.)

Sizin de böyle bir şey aramanıza gerek yok. Direğinizi yaptığınız çukura yerleştirip çukuru  beton ile doldurabilirsiniz.

Tabii direk üzerinde yapmanız gereken tepe makarası, ip üzerinde fırdöndü vs. gibi tüm donatısının eksiksiz ve tepe makarasından geçirilmiş olduğundan    emin olduktan sonra beton işine başlamalı ve su terazisi ile yere 90c açı yapacak şekilde ayarladıktan ve beton donuncaya kadar direğin oynamasını engellemek için gergi telleri ile bağladıktan sonra betonu doldurabilirsiniz harcınız az gelirse küçük taş parçalarındı kullanabilirsiniz.

Beton donduktan sonra gergi tellerini sökebilirsiniz.

ŞANLI TÜRK BAYRAĞIMIZI GÖNDERE ÇEKEBİLİRSİNİZ. SONSUZA DEK GÖKYÜZÜNDE DALGALANMASI TEMENNİ EDERİM.

İşte direğiniz yapıldı.

 

 

 

   

  


 
 
 
 
Altyapı ONTEK