HOBİBAHCESİ.ORG
Bahçe,Botanik,Bodur Ağaçlar, Köy Fırını ile
Bahce Kulubesi yapımı, Denizcilik, Tekne Yapımı konularında bilgiler
BAHÇE KULUBESİ (GARDEN SHED)
 
 
 
 
Bahçesi olan arkadaşlarım bilir ki  bahçede bir sürü malzemeye ihtiyaç vardır. İşte bu malzemenin konulması için de bir bahçe kulubesi kaçınılmazdır. İşte bende bu ihtiyaçtan yola çıkarak bir kulube yapmaya karar verdim.  Ancak evde çocuklar ve eşim  tek başıma yapamayacağımı düşündüklerinden benim yapmama izin vermediler.
 
Bu nedenle gidip  fiberglass malzemeden yapılmış 270*270 m ebatlarında bir kulube satın aldım. Bahçede  kulubeye bir yer seçtim ve  50 x 50 cm'e 15 cm  yüksekliğinde beton bloklar döktürdüm. Fiber kulube bu bloklar üzerine kondu yani toprak ile temasını kesildi.
Tüm bahçe malzemelerini bu kulubeye koyduğumda hem içeri girecek bir yer kalmadığı gibi içerde aletlerden toprak dökülüyor ve çamur oluyordu.
 
Bu nedenle bu kulubenin yanına bir çeşit atolye ve depo şeklinde bir ekleme yapmam gerektiğine karar verdim.  Burada siz değerli ziyaretçılerime yapım aşamalarını adım adım anlatmaya karar verdim..
 
Eğer ilginizi çeker ve sizde bir kulube yapmak istediğinizde yararlanırsanız sevinirim..
 
Kulube Yapım kararı ve Planlama :
 
1) Ne büyüklükte bir kulube
2) Hangi malzeme ile yapacaksınız.
    a) Ahşap (size bu malzeme ile yapımı anlatacağım)
    b) Tuğla, biriket 
    c)  Metal, demir gibi
3)İnşaat için gerekli alet edevatınız var mı?
   a) Gönye Testere
   b) Matkap ve şarjlı vidalama maakinesi
   c) Çekiç, keser, gönye, vs.
   d) Beton için kürek, mala, mastar, su terazisi
 
4) İstediğiniz malzemeyi alabilecek  bütçeniz  mevcut mu?
 
5) Malzemeyi nereden temin edeceksiniz.?
 
6) Yeterli zamanınız,bedensel gücünüz  ve size yardımcı olacak kimseniz var mı?
    Bu soruları  cevapladınız ve cevaplarınız  da  olumlu ise  kulube yapmaya başlayabilirsiniz.
 
Planlama ve çizim           :

Bahçe kulubesi (Garden Shed) için en uygun ölçüler  (4 m x 3 m), (3m x 2,5 m) gibidir. Ben size (2,40 x 2,50 m)  ebatlarında ahşap ve betopan malzemeler ile yaptığım kulube yapımını dilim  döndüğünce yazmaya ve çizmeye  çalışacağım.
Umarım ki yararlanabilirsiniz. 
 
'' İnsan hayal ettikçe yaşar '' diye bir söz vardır. Bende iki çıtayı yan yana getirdiğimde karşıma çıkan sülietten yola çıkarak  bu kulubeyi yapmaya karar verdim. ama Kulube iskeletini ahşap malzemeden yapmaya karar verdiğim için keresteciye gittiğimde ahşap malzeme ebatlarında 2,50 metre ahşap malzemenin çoğunlukta olduğu kolay bulunur ve kolay taşınır olduğunu gördüm buna görede ebatlarda karar verdim.
 
işte o çıtalar..                    
 
                
 
Bu deneme tahtaları ile kulubenin yeri ve ebatları konusunda karar verdim ve bu çizimle ön planlama ile  2,40 x 2,50 m  
     ebatlarında bir kulube yapmaya karar verdim.
 
Her ne inşaat yaparsanız yapın tabii ki bir temel ve bunun üzerine yapılacak olan duvarlar inşa etmeniz gerekiyor. Bizim kulube de  en az 2,50m x 2,50m  x 15cm ebatlarındaki beton temel üzerine yapılacak ahşap iskelet ve betopan kaplama malzemeleri ile  inşa edilecek bir kulube olacaktir
 
İLK YAPILACAK İŞLER                :
 
Tesfiye ve Beton Blokaj Temel    :
Tesfiye etmek : Beton atacağınız alanın düzgün bir alan olması için  çukur alanları doldurup, tümsek alanları aynı düzleme getirmek ve üzerinde ki ot, taş vs. yi uzaklaştırmanıza tesfiye etmek deniyor. Bu işlemden sonratoprak üzerinde gezinmeniz veya silindir ile tabanı sertleştirmelisiniz, silindiriniz yooksa bir balyoz ile yere vura vura gezersenizde sıkıştırmış olursunuz. 
 
BETON ÇELİKLERİ : Bu işlemden sonra beton atacağınız alan ölçülerinde beton hasır çelikleri  veya en çok 20x20 cm aralıkla enine ve boyuna 8 mm beton çelikleri koyup bunları bağlayarak da çelik donatı işlemini yapmış olabilirsiniz.
 
BETON : En az 15 cm kalınlığında  beton atmanız gerekiyor peki kaç m3 beton gerekiyor.  250x250x0.15 =0.938 m3 yani 1 m3 fazlasıyla yeter demektir. Bu blokaj betonu kulubenizin temelidir.
 
Eger kulube yapacağınız alanda elektriğiniz mevcut değilse beton donmadan önce beton içine giren uçları kıvrılmış ankraj cıvatalarını kulube ölçülerinizi göz önüne alarak çekeceğiniz yardımı ile aynı hizada ve ölçüde  betona  monte etmelisiniz ki  inşaata başladığınızda dübel ve vida çakmak için ayrıca güçlük ile karşılaşmayasanız.  Elektrik mevcutsa bu işlem için uğraşmanıza gerek yok. montaj sırasında matkap ile ankraj dübel ve vidalarını betona çakabilirsiniz. 


DİREK YERLEŞİM PLANI      :
 
 
Kulube ebatlarına karar verip son ölçüleri aldıktan sonra  ahşap direklerin  yerlerini ve sayılarını bu çizimle belirledim.
Köşe dikmelerinde  10x10 cm ebatlarında ki direkler ve pano  dikmelerinin de 5 cm x 10 cm ahşap direkler ile yapmaya karar verdim. Köşelerde 10x10 olması halinde daha güçlü olacağını düşündüm. Buna göre kaç adet 10x10 ve 5x10 alacağımı bu planlar ile karar verdim. 
 
4 adet 10x10x250cm  ve 25 adet  5x10x250 cm  ahşap malzeme alınması gerekti.
 
                                Size ön bilgi ve yaklaşık bir maliyet hesabınız için fiyatlar şöyle idi.
 
                                    5x10x250  cm için        5,-TL,   6.- TL/Adet,
                                         10x10x250 cm  için      10,-TL ,12.- TL/Adet  
 
Bu malzemlerin alınmasından sonra sıra duvar panolarının hazırlanmasına geldi. Duvar panolarının yapılmasından önce  planda ki ölçülere göre ahşap malzemeleri gönyesinde olmak kaydı ile  hepsi aynı ölçülerde temiz kesimler yaparak malzemeyi hazırladım.
 
Not: koçtaş ve bauhaus vb. gibi marketlerde bulunan gönye kesme makinelerinden bir tanesini bence edinmenizde yarar var. Bu makinelerin çok pahalı ve teferruatlı olanları ile basit ve ucuz olanlarıda var. Bu işler için nasıl bir makine olduğu önemli değil çok fonksiyonlu olanlar daha profesyonel makineler olmasına karşın amatör makineleri de aynı işleri yapabilir. 
 
 
 
Bu ön cephe  pano ve dikmelerin çizimidir.
 
 

 

 

 
BETOPAN: (Bu bir marka ismi ancak piyasada bilinen ismi de budur.)  Fabrikalarda  beton vs.malzemenin 1 cm kalınlığında sıkıştırılarak elde edilmiş özellikle 125x250 cm ebatlarında suya, neme sıcak ve soğuğa dayanıklı  olarak üretilmiş dış cephe kaplama malzemesidir.
 

PANO YAPIMI:

Prefabrik baraka ve kulübe yapım işlerinde bir duvar elde etmek için öncelikle pano adı verilen ahşap iskeletler üzerine yapılan kaplama malzemesi ile yapılır.

Panolar; gerek yan yana getirilerek gerekse köşelerinden birleştirilerek   oda, cephe duvarları  ve yapının çatı yükünü taşıyıcı iskelet sistemi elde edilmiş olur. 

Bizde kulübemizin yapımında  bu kurala uyarak panolar inşa edeceğiz. Ama önce  aşağıda ki çizimlerde görüldüğü gibi  genel pano ölçüleri, kapı ve cam yerleri ve ölçülerinin belirlendiği çizimler yaparak ön hazırlığımızı yapmalıyız ki inşaat sırasında problem yaşamayalım.

Planladığımız  duvar panoların birbirleri ile birleştiği köşe dikmelerinde 10x10 cm direkler Köşe detayı çiziminde olduğu gibi kullanılacak.

Ara dikmelerin aralıkları 60 cm  olacak şekilde 5x10 cm dikmeler ile panoları oluşturacağız.

Dikmelerin hepsi aynı boyda, gönyesinde, düzgün kesimli  ve büyük budakları olmayan çam, köknar, veya ladin ağaçlarından olabilir.

Dikmeleri alt ve üst  ahşaplara bağlamak için  Somun başlı Tirifon  cıvata  kullanmanızı önerebilirim  çünkü şarjlı matkap ile trifonları vidalamak çok kolay ve sağlam oluyor ancak bazı sorunları var.

Trifonun ahşaba çakılacağı yere önce ince matkap ucu ile gönyesinde  ve delme yerlerinin ölçülerinde delik açınız,

Delik merkezine  vida başının ebatlarına uyan bir matkap ucu ile 1 cm kadar bir havşa çukuru açınız.

Panoların alt ve üst köşelerine her iki ucu 45 Derece açı ile kesilmiş Gönye parçaları ki ben buna paraçol diyorum. Paraçol çakılarak panonun gönyesinde yapılması  sağlanmalıdır.
 
 

NOTLAR  :

1) HAVŞA : Eğer vida başı ahşaba tamamen girmezse panonun alt ve üstünde en az 7 mm, 10 mm arasında bir yükselti oluşturacaktır.  Buda dengesiz ve sağlam olmayan bir pano elde etmenize neden olur. Bunu önlemek için ahşaba vida başı girecek kadar delik açılır. Buna havşa açmak denir.

2) Gönye Testeresi :Yazımın başında gerekli  malzeme listesi  içinde  gönye testeresi ihtiyacı olduğunu  belirtmiştim. Dikme başlarının gönyelenmesi ve  45 C açılı kesimler için gönye testeresine her zaman ihtiyacınız var. Aksi halde  sağa, sola yatık, temiz  veya 45 derece olmayan kesimlerle karşı  karşıya kalırsınız ki bu işlerinizi epeyce aksatacak ve sizi zorlayacaktır.

3) Gönye: Birçok yerde gönye kelimesini kullandım. Amatör ve genç  arkadaşlarımın bunun ne demek olduğunu bilmeyebiriler. Bu nedenle açıklma yapmak istedim.

4) Ahşap için Gönye: Ahşap Kesimlerinde her bir parça her kenarı ve ucunun 90 C veya 45 C. Açı ile kesilmiş olmasına gönyelenmiş denir. Bir panonun monte edildiği yere 90 C.  gönyelenmesi veya yere her yerde aynı  paralellikte  teraziye alınmasına da gönyelenme denir.
 
 
  
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 

 
 
 
 
 
Altyapı ONTEK